הדברת נדלים

 

הדברת נדלים, מדביר מרבי רגלים

חרק הינו יצור שמשתייך למשפחת פרוקי הרגליים; מורכב מראש, חזה ובטן, בעל שש רגליים, ובדרך-כלל גם כנפיים. נדלים ומרבי רגליים אינם חרקים כי יש להם יותר משש רגליים, אבל הם קשורים באופן הדוק לחסרי חוליות. בחוץ, חסרי חוליות אלה הן אורגניזמים בלתי מזיקים, אך הם עשויים להיחשב כמזיקים כאשר הם חולקים איתנו את אותו מרחב מחיה. שתי קבוצות אלה של חסרי חוליות הבנוי פרקים-פרקים, בכל אחד מפרקי גופם, יש להם זוג רגליים. העדפות המזון שלהם שונות במידה רבה.

הדברת נדלים:הדברת נדלים

לנדלים יש לי זוג טפרים מאחורי הראש המכילים רעל והוא משתמש ברעל כדי לשתק את הטרף שלו, בדרך כלל לחרקים קטנים . עם זאת, הלסתות של הנדלים חלשות ורק לעתים נדירות יכולות לחדור לעור אדם. נדיר ביותר שאנשים אשר ננשכים עלולים לחוות נפיחות וכאב מקומי יותר גרוע מעקיצת דבורה. נדלי הבית נמצאים בכל רחבי ישראל. ניתן למצוא נדלים אלה בחוץ מתחת לאבנים, לוחות, או חתיכות עץ או מתחת לעלים שנשרו או כל חומר אורגני אחר שנמצא באזור לח בחצר. כאשר מפריעים להם, הנדלים מתחילים לנוע במהירות לכיוון מקומות מסתור חשוכים. כאשר הם נמצאים בבתים, הם נמצאים לעתים קרובות במרתפים לחים, ארונות לחים ובחדרי אמבטיה. נדלים דורשים בתי גידול לחים. אם הם נמצאים בשפע, ייתכן שיש בעיה בסיסית שמצריכה תיקון כמו רטיבות בקירות, נזילות וכו.

הדברת מרבי רגליים:

מרבי רגליים דומים נדלים, אבל יש להם שני זוגות של רגליים לכל קטע גוף. מרבי רגליים הן בדרך כלל בצבע חום כהה או שחרחר. הגוף מוארך מעוגל, לא שטוח, ואין להם בטפרים רעל או ברגליים. הם בדרך כלל מסתלסל כאשר מפריעים להם.

מרבי רגליים בדרך כלל מוגבלים למקומות לחים שם הם ניזונים מחומר אורגני. בסתיו, הם עלולים להפוך למטרד משום שהם נודדים הרחק מאזורי האכלה ולפלוש לבתים. מכיוון שהם זוחלים על פני הקרקע, הם נמצאים בדרך כלל בקומות ומרתפים נמוכים יותר. ברגע שהם נכנסים הביתה, הם בדרך כלל מתים בגלל התייבשות, אם כי במרתפים לחים, הם יכולים לשרוד זמן רב יותר.

מרבי רגליים חיים בחומר אורגני (עלים, קש, ערימות של שבבי עץ או עץ) וחומר אחר קרוב לבית. השקיית יתר בגן יכולה לגרום להתקפת מרבה רגליים על צמחים. הסרת הפסולת האורגנית או חומרי חיפוי בגינה ליד הבית שלך תעזור להפחית את הפוטנציאל לפלישה למרבי רגליים.

איך מרחיקים מרבי רגליים ליד הבית:

הסר חיפוי וצמחייה מתה סמוכה לבית. בחוץ, מומלץ לטיפול ברצועת 10-15 מטר מסביב למתחם הבית עם קוטל חרקים המאושר לסביבה ביתית. אל תשכח לטפל בקיר המרתף החיצוני, מסגרות חלון ומסביב לדלתות החיצוניות. אנשים וחיות מחמד צריכים להישאר מחוץ לאזור הדברה כשהיא רטובה, אבל יכולים ללכת בבטחה בחצר כאשר חומר ההדברה מתייבש.

הערה: לא צריך לצפות מהדברת מרבי רגליים לעצור את כל מרבי הרגליים מלהיכנס לבית. הדברת מרבי רגליים רק תסייע לצמצם את מספר מרבי הרגליים שאתה מוצא. הדרך הבטוחה ביותר והכי ידידותית לסביבה לשלוט במרבי רגליים או הנדלים כבר בבית היא לדרוך עליהם ולשאוב או לטאטא אותם. ניתן לטפל במקומות מסתור לחים עם חומרי הדברה בתוך הבית אשר מתאימים לשימוש זה. הקפד לקרוא ולעקוב אחר הוראות התווית בעת שימוש בכל חומר הדברה.