הדברת דג הכסף

 

 

 

 

Silverfish – דג הכסף יכול לגרום לנזק בבתים על ידי אכילת מזונות וחומרים אחרים עשירים בחלבון, סוכר או עמילן. הם אוכלים דגנים, קמח חיטה לח, כל נייר שעליו יש דבק או משחה, עמילן בבגדים, ובדי משי מלאכותיים.

הדברת דג הכסף - תיאור והרגלים:

חרק זה דק, חסר כנפיים ומכוסה קשקשים. גודלו בשלב הבוגר הינו שליש עד סנטימטר אחד ארוך. דג הכסף צבעו מבריק וכסף או אפור פנינה. החרק הצעיר נראה כמו המבוגר מלבד העובדה שהוא קטן יותר. יש לו שני מחושים ארוכים ודקים בקצה ראשו, ושלושה איברים ארוכים מאוד בסופו, נראה כמו זנב.

דג הכסף נפוץ מאוד בבתים בכל רחבי ישראל. פעילים בלילה, מסתתרים במשך היום כדי להימנע מאור שמש ישיר. כאשר מזיזים חפצים שתחתיו הם מסתתרים, הם מזנקים החוצה לחפש מקום מסתור אחר.

דג הכסף חי ומתפתח במקומות חשוכים, רטובים וקרירים, בעיקר במרתפים. כמויות גדולות ניתן למצוא בבניינים חדשים שעדיין יש בהם לחות גבוהה בקירות. דג הכסף דורש ומבקש מקור לחות, הם נמצאים לעתים קרובות לכודים בכיורים ואמבטיות. עם זאת, ייתכן שהם נמצאים בארונות ספרים, סביב ארון, מאחורי הפנלים ומאחורי מסגרות חלון או הדלת. דג הכסף לעתים קרובות מובא לתוך הבתים חדשים בקופסות קרטון, ספרים ועיתונים מאתרים נגועים.

בקרה בעת הדברת דג הכסף

טקטיקות בעת הדברה דג הכסף, יש לשקול שלוש טקטיקות שליטה שאינה כימית:

  1. לשנות את הסביבה הפיסית כדי למנוע התפשטות. לדוגמא, ביטול לחות באזור שבו אוכלוסיית דג הכסף משגשגת יכול להיות די יעיל בהפחתת רמת הנגיעות. (אוורור אמבטיה סגורה, אינסטלציה דולפת וכו').
  2. תהליך הדברת דג הכסף דורש להפחית את האזורים הפוטנציאליים של הקינון. לאטום סדקים ברורים ונגישים.
  3. הפסקת אספקת המזון, במיוחד נייר, כריכות ספרים, מצעים מעומלנים ופסולת אורגנית. אם לא ניתן להרחיק חומרים אלה למכלים או ארונות סגורים היטב, יהיה צורך ליישם חומר ההדברה אשר יפריע לגישה של מזיקים אלה למקורות המזון הפוטנציאליים.

 

תהליכי ההדברה של דג הכסף אינן פשוטות ודורשות מדביר בעל ניסיון והיכרות מעמיקה עם הדברת דג הכסף. הדברה של דג הכסף דורשת הכרה, ידע וכמובן ניסיון הדברה של דג הכסף.