הדברת טרמיטים ללא קידוחים

הטרמיטים בישראל שוכנים בקרקע או בעצים. בעשור האחרון התגלה נזק רחב אשר התחיל באזור הנגב דרך באר שבע והתפצל לאזור מישור החוף ולאזור הרי יהודה והשומרון. התפשטות מהדרום הארץ לצפונה. היום ישנם סימנים נרחבים בצפון מישור החוף מקיסריה עד חדרה ובהרים באזור קציר וחריש.

איך מזהים טרמיטים?

טרמיטים מתים באור יום מכיוון שאין להם שיכבת אשר הגנה על גופם שתגן עליהם מפני האור. בעקבות כן הם תמיד מחפשים מסתור מפני השמש בתעלות בוץ או ע"י אכילה של עץ והשארת מעטפת אשר תהווה מכסה מאור השמש.

 

לאחר הגשם הראשון מופעים בלהקה גדולה טרמיטים שחורים עם כנפיים, דומים מאוד לנמלים עם כנפיים, מעוף זה של מאות ואלפי טרמיטים מעיד על המצאות הקן מטרים בודדים מהמקום. מטרת המעוף הינו למצוא זיווג, מלך ומלכה אשר יקימו קן חדש בקרקע. אם פספסתם את המעוף תוכלו לראות את הכמויות הגדולות של טרמיטים מתים מרוכזים בפינה או רק את כנפיהם של הטרמיטים.

הדברת טרמיטים

במשך עשרות שנים טיפלו בטרמיטים באמצעות רעלי מגע אשר מנסים ליצור חיץ פיזי בין המבנה לקרקע ע"י הזרקת חומרי הדברה בלחץ לאדמה, ע"י קידוחים במשקופים במקרים הפשוטים ובמקרים קשים, קידוחים כל 30 ס"מ במרצפות בתוך הבית , בערך 300-500 ליטר חומרי הדברה, בפנים ובחוץ – אלו כמויות גדולות מאוד – שלא בהכרח הצליחה למגר את התופעה – פועלים בשיטה זו כבר שנים.

שיטה חדשה אשר אושרה לשימוש לראשונה בעשור האחרון הינה הדברת טרמיטים ע"י פיתיון. הטרמיטים לוקחים את הפיתיון ומרעילים את המלכה. שיטה זו הינה פועלת הפוך מהשיטה הישנה, הטרמיטים הם הכרחיים בכדי לקחת את הפיתיון למלכה. ככל שנשתמש יותר ברעלי מגע, כמו בשיטה הישנה, כך נפחית את הסיכוי לטפל בבעיה מהשורש.