הדברת תיקנים, מדביר תיקנים - תיקן גרמני

 

אנשים רבים מאמינים בטעות שרק בבתי אנשים "מלוכלכים" יש תיקנים, אך זהו מיתוס. לכל בית או מטבח מסחרי יש את הפוטנציאל להמצאות ג'וקים.מטבחינו הם מקומות טבעיים לריבוי מזיקים, הם חמים ומצואיים בהם מקורות מזון ומים. מזיקי המטבח הבעייתיים ביותר הם מקקים, יצורים דוחים שמגעילים כמעט את כולם.

 חומרתה של בעיית תיקנים נקבעת בדרך כלל על ידי המשאבים הזמינים להישרדות המקק - מזון, מים ותנאי סביבה.הדברת תיקנים

בעיות התיקנים הגדולות ביותר הן לעתים קרובות בבתים שבם יש עומס של חפצים\אנשים\קירות סדוקים, יש יותר מקומות מסתור ומזון למקקים. אבל, עדיין יכולים להיות מטבחים נקיים ומסודרים ועדיין תופיע בעיית המקקים.

התיקנים נוטים להימצא באשפה, בביוב ומקומות לחים וחמים אחרים. חיידקים נצמדים לגוף התיקן אשר יכול להעביר את החיידקים למשטחי האוכל שלנו או למזון במהלך הימצאותו באזורים אלו. חיידקים אלה יכולים לגרום למחלות הבאות: סלמונלה, סטרפטוקוקוס (דלקת ריאות) ומחלות נוספות אחרות. אם זה לא שכנע אתכם שרע לחיות עם תיקנים, בנוסף הג'וקים מסוגלים לייצר אלרגן חזק שגורם לאלרגיות ואסטמה.

הבעיה הגדולה ביותר במטבחים הישראלים היא התיקן הגרמני. זהו מקק קטן, עם שני פסי אורך ייחודיים רק מאחורי הראש. התיקן הגרמני דורש לחות באופן קבוע, יש לו שיעור רבייה גבוה והוא קטן מספיק כדי לחיות בסדקים קטנים. התיקן הגרמני מופיע בעיקר בקיץ אך יכול להופיע במטבחים חמים גם בחורף.

שיטות לטיפול והדברת תיקנים - תיקן גרמני.

השיטה סטנדרטית של הדברת תיקנים הייתה לרסס חומרי הדברה בפנלים ובארונות, בתקווה שהמקקים הזוחלים על השיש ובארונות יגעו בחומר ההדברה וזה יגרום למותם, ישנם חומרים טובים להדברה בצורה זו. הדברה ע״י פתיונות לקינון תיקנים יכולה להיות יעילה מהסיבות הנל:לכידת תיקן גרמני - ללא רעלים

  • מקקים לא חיים מאחורי פנלים, רק כאשר מגיע ג'וק גדול וטועה דרך החלון בלילה חם. הם כן חיים במקומות חשוכים ולחים ליד מקורות מזון ומים. המאמצים לאתר ולטפל במקומות מסתור אלה הם יעילים בהרבה.
  • חומרי ההדברה אינם יעילים במאת האחוזים אלא אם כן נעשים מאמצים לצמצום המצאות מזון, מים ושינוי תנאי הסביבה. אוכלוסיות של התיקן הגרמני הפורה צפויות להתאושש אם לא יתמלאו תנאים אלו.
  • כמה מיני תיקנים, כולל התיקן הגרמני, פיתחו עמידות לחומרי הדברה מסויימים.
  • לתרסיסי קוטלי חרקים שנמכרים ברשתות השיווק אין פעילות שארתית רבה, לאחר זמן קצר החומר מתפרק ואינו משפיע על התיקן כלל.

 

כלים וטיפים להצלחה בעת הדברת תיקנים 

ניתן למגר את הג'וקים מהמטבח אך המאמץ והתמדה חייבים להיות גדולים משיעור הרבייה שלהם. כדי להצליח, יש להשתמש בגישה משולבת. משמעות הדבר היא שלא להסתמך על אסטרטגיה אחת, אלא באמצעות מספר סוגים של טקטיקות ניטור:

  • מאמצי שינוי תנאי התברואה בלבד (מזון, מים, תנאי סביבה ) לא יכולים להוות שינוי מספק בכדי לבצע הדברת תיקנים במטבח. שינויים אלו יכולים להפחית את האוכלוסייה ולהפוך את מאמצי הבקרה האחרים לעבוד טוב יותר.
  • להיפטר מעומס, ריבוי חפצים המאפשר ריבוי מקומות מסתור.
  • ביטול מים ומזון יגרום למקקים לנוע רחוק יותר בכדי להשיג אותם ועל ידי כך הם יבואו במגע עם פיתיונות וטקטיקות שליטה אחרות.
  • ניקוי ארונות וסביב מכשירי חשמל.
  • התיקנים בדרך כלל אינם מתרחקים מאזורי המסתור שלהם, השתמשו מלכודות דביקות כדי לראות היכן התיקנים מתחבאים. במשך הזמן, לוחות דבק עוזרות לזהות מכת תיקנים חדשה, רמת הנגיעות ואת סוג התיקן שנמצא.

 לסיכום מדביר תיקנים מקצועי חייב להיות בעל ניסיון וידע בהדברת תיקנים על מנת לבצע את עבודת ההדברה בצורה מקצועית ואיכותית.

 מהן המגבלות ואיך להכין את הבית להדברת תיקנים?תיקן גרמני

מגבלות:

לשהות מחוץ לבית לפחות שעה עד שהחומר מתייבש, אנו ממליצים להשאיר חלונות פתוחים לאחר ההדברה.

הכנות לפני ההדברה:

ההדברה מתבצעת בעיקר לאורך הקירות ולכן חשוב להזיז רהיטים מעט מהקיר.

לאחר ההדברה :

ניתן לשטוף את מרכז הבית פרט לפינות, ניקוי השיש ומשטחי האוכל ,בנוגע לילדים מומלץ להמנע מזחילה ולהתהלך יחפים עד לאחר השטיפה. 

שהבית יבש לחלוטין ניתן להיכנס אליו.

למידע מלא בנוגע להנחיות להדברת תיקנים אנו ממליצים להיכנס ולקרוא .

כמה עולה הדברת תיקנים ? | כמה עולה הדברת ג'וקים ? | כמה עולה הדברת תיקן גרמני ?

הדברת תיקנים לדירת בין 2-4 חדרים : 300 -350 ש"ח

הדברה תיקנים לדירת 5 חדרים: 320-370 ש"ח

הדברת תיקנים לבית קרקע : 350-700 ש"ח, המחיר תלוי בשטח הבית בנוי, ההדברה כוללת הדברה בבורות הביוב ומסביב למבנה.