הדברת ג'וקים

 

ג'וקים, או בשמם העברי תיקנים, הם בין החרקים המזיקים הנפוצים והמטרידים ביותר בארץ הסיבה לכך פשוטה: התיקן מעדיף סביבה חמה, והקיץ הישראלי הוא בשבילו מתנה משמים. זאת הסיבה מדוע ברגע שיש גל חום רואים פתאום פרץ של ג'וקים שמגיחים מחוריהם, ומזעיקים בדחיפות הדברת ג'וקים.

יש לציין כי התיקנים הם בעלי חיים בעלי יכולת שרידות מפתיעה. הם מסוגלים לעמוד בפני קרינה גרעינית בעוצמה של פי 200 מהאדם, ושרדו מאז ימי הפרהיסטוריה המוקדמים. מה הפלא שגם ריסוס ג'וקים לא תמיד מונע את הופעתם?

תפוצת התיקנים

קיימים כמה אלפי סוגים של תיקנים, אבל בארץ ידוע על שלושה סוגים, מתוכם יש סוג אחד שמטריד במיוחד, והוא קרוי "תיקן אמריקני" שהוא הגורם העיקרי שמזמין הדברת ג'וקים או ריסוס ג'וקים.

ג'וקים יכולים לעבור ממקום באין ספור צורות. החל מאריזות סגורות או מפתחי ביוב, ועד לחדירה דרך חלון פתוח. הם אוכלי כל, וניזונים מכל חומר אורגני, אולם מעדיפים מוצרים כגון שמנים ומוצרי בשר. אבל גם ניירות, שיער או דבק יכולים לשמש להם מזון. מה הפלא שהם מתרבים בסביבה של בני אדם?

הדברת ג'וקים – צורך בריאותי

ג'וקים ידועים כמעבירי מחלות שונות, וחשוב לפיכך לבצע ריסוס ג'וקים באופן תקופתי.

לפני הדברת ג'וקים – כדאי למנוע את התרבותם

יכולת ההישרדות הגבוהה של הג'וקים גורמת לכך שעדיף לנקוט בצעדי מניעה לפני שהיה צורך להזמין הדברת ג'וקים או ריסוס ג'וקים.

    צעדי מניעה כאלה כוללים:
  • סתימת סדקים וחריצים (המשמשים מקום מסתור אידאלי לתיקנים)
  • ג'וקים ניזונים מאוכל אורגני. לכן חשוב לא להשאיר כלים בכיור, לנקות היטב שאיריות אוכל מאחורי התנור וביתר אזורי המטבח. חשוב לשמור על פחים סגורים ולתקן נזילות.
  • ניקוי שוטף של מקומות מסתור אפשריים.
  • בתקופות יובש ישנה כניסה של תיקנים לבתים בכדי למצוא מקור מים ואח"כ להתמקם באזור עם מים ולחות מתאימים.
  • חשוב לדאוג שהאוכל של חיות המחמד לא יתפזר מסביב, ואם הוא מתפזר יש לנקותו היטב.
  • יש לנקות באופן סדיר מדפים עם אוכל כדי למנוע מזון לתיקנים ולשאר מזיקים המחפשים אוכל אורגני.

כיצד מדבירים ג'וקים

כאשר רואים ג'וקים קטנים סימן שיש כבר מקור קינון ויש לנקוט בפעולות הדברה. פעולות אלה מצריכות פינוי של כל כלי האוכל ודברי האוכל מהמטבח, וביצוע הדברה יסודית.

לפעמים יש צורך לבדוק באיזה חרק מדובר, ובאיזה כמות הוא מופיע באזור מסוים, ואז משתמשים במלכודות. כאשר מדובר ב"מתקפה" לא גדולה ניתן להשתמש בשיטות של הדברה ירוקה.

הדברת ג'וקים מתבצעת באמצעות ריסוס ג'וקים או הנחת פיתיונות. מאחר שהנטייה בימינו היא להימנע מריסוס שיכול לחדור לאדמה ולגרום לנזק לטווח ארוך, הרי שרבים מעדיפים שימוש בפיתיונות, הנחשבים היום לשיטה ידידותית לסביבה, שאינה גורמת נזק לאדמה או לבעלי החיים.

אולם יש לזכור כי פיתיונות לא יעבדו במקרים ממש קשים.

כאשר מזמנים מדביר חשוב לבדוק שיש לו היתר של המשרד לאיכות הסביבה, כדי לוודא שאינו משתמש בחומרים מסוכנים.

 

קישור להנחיות להדברת תיקנים ונמלים