הדברת יתושים

עקיצות יתושים הן חלק מטרדות הקיץ ואין כמעט מי שאינו סובל מטרדה זו ברמה כזו או אחרת. הדברת יתושים מטרתה לצמצם ולמזער את אוכלוסיית היתושים. הדברת יתושים פועלת בשלושה מישורים: מניעת דגירות של יתושים, בהדברת יתושים, ומניעת התפתחות היתושים במים.

ישנם סוגים שונים של יתושים. חלקם נוטים לעקוץ בשעות היום וחלקם דווקא עוקצים בשעות הלילה. עקיצותיו של הנמר האסייתי, למשל, מורגשות בשעות היום,ומעידות כי בית הגידול שלו קרוב אלינו (מרחק של כמה מאות מטרים), לעומת זאת יתושים שנוטים לעקוץ בלילה מעידים כי בית הגידול שלהם רחוק יותר מסביבתנו ומה שמסייע להם להגיע אלינו הוא כיוון משב הרוח. יתושים מתרבים בקצב מסחרר. תוך שלושה ימים מרגע הטלת הביצים הם הופכים לזחלים, כעבור שבעה ימים הזחלים הופכים לגולם, וכעבור יומיים הגולם הופך לגולם בוגר. במילים אחרות, 12 ימים בלבד דרושים לביצה להפוך ליתוש בוגר ועוקץ. וזה המקום לציין כי כל נקבה מטילה בין 70-150 ביצים ב"מכה". למי שאינו יודע, הנקבה היא זו שעוקצת. באמצעות מציצת הדם שלנו היא מקבלת את החלבון הדרוש להבשלת הביצים שהיא מטילה. ומה עושים הזכרים? הזכרים אינם מתרחקים ממקורות המים. הם מחכים לנקבות וניזונים מסוכרים. העדר ההתרחקות שלהם ממקורות המים מסייע למדבירים לאתר את מקום הדגירה. יש אנשים הרגישים יותר לעקיצות יתושים ונוטים להיעקץ יותר מאשר אחרים- טרם נמצא לכך הסבר מדעי, וכל שנותר לנו לעשות כדי להתמודד עם המטרד זה פשוט לבצע הדברת יתושים כדי להקל על טרדות העקיצות.

כיצד מונעים דגירת יתושים?
ראשית יש לאתר את מקומות הדגירה של היתושים ולאחר מכן לבצע פעולת מנע. יתושים אוהבים מקווי מים, " מים עומדים", ולכן יש צורך בשאיבת אותם "מים עומדים" עם תום החורף, וטרם ביצוע פעולת ההדברה עצמה. "מים עומדים" מצויים במרתפים, עציצים, אדניות , מחסנים ושלוליות. יש לשאוב, לנקז ולייבש מקורות מים אלו על מנת לא לאפשר ליתושים לדגור ולהתרבות. גם בורות ביוב שאינם בשימוש מהווים מקום דגירה מצויין. בורות ביוב אלו יש לאטום או למלא בעפר. בריכות דגים או זרמי שופכין הם מקורות משופעים בצמחייה שמושכת אליה יתושים. לכן, יש לנקות את הצמחייה במקומות אלה טרם פעולת ההדברה.

הדברת יתושים הלכה למעשה:
קיימות כמה שיטות לצורך הדברת יתושים. בבתי מגורים נוטים להשתמש באירוסילים שמכילים פירתינים. חשוב לציין כי הדברת יתושים אינה מונעת לחלוטין את התרבות היתושים אולם היא פעולה הכרחית כיוון שזו הדרך היחידה להקטין באופן משמעותי את התרבותם, ובכך כמובן את תדירות ההעקצות על ידם.

כיצד הדברת יתושים מסייעת במניעת התפתחותם במים?
הדברת יתושים במישור זה היא הכרחית ובעלת תוצאות משביעות רצון. הדברת יתושים במישור זה מדבירה את זחלי היתושים באתרי הדגירה שלהם והיא מתבצעת באמצעות שיטות שונות: פיזור רעלים במים, פיזור חומרים שמנוניים על פני המים או באמצעות הדברה ביולוגית  הנעזרת ב"אוייבי" היתושים שבטבע. הדברה ביולוגית נעזרת בחסרי חוליות הניזונים מיתושים, צמחי מים או זנים ספציפיים של דגים ( דגי הגמבוזיה שבתמונה )שניזונים מיתושים, וחיידקים. 

הדברת יתושים - האם זה באמת עובד?

אם אתם לא מספיקים לצאת החוצה לחצר באור יום ואחרי 10 שניות כבר חגים סביבכם יתושים, אני ממליץ בחום לבצע הדברה בגינה נגד יתושים, אתם תחזירו לכם את ההנאה מהגינה, אפילו לזמן מוגבל, תרגישו רגיעה משמעותית ללא ספק, החומר פעיל על הצמחיה בערך כחודש ולפעמים הריסוס פותר את בעית היתושים למשך כל העונה. מומלץ מאוד לשתף פעולה עם השכנים הסמוכים אלייכם, לשאול אותם אם הם סובלים מאותה הבעיה, מידע זה יכול לעזור לכם להבין היכן הדגירה כל זאת בכדי להגיע לתוצאות ארוכות טווח, עדנית קטנה יכולה ליצור מטרד לשכונה שלמה ואין בכוחה של הערייה או המועצה לטפל בחצרות פרטיים.

הדברת יתושים - סיכונים :

היום אושרו לשימוש חומרים להדברת היתוש הנמר האסייני בחצרות הבתים, זאת לאחר תקופה ארוכה שיצא משימוש הדברה באמצעות עשן ברחובות הבתים (פוגר ), היתרון של החומרים הללו שהרעילות שלהם נמוכה מאוד וזה גם החיסרון שלהם הם אינם שארתיים בחצר לזמן ממושך, אך ההדברה מפריע לחידוש מחזור החיים של היתושים ושילוב של שינוי הרגלי השקיה או איסוף גזם וריקון מקורות מים עומדים יכול להביא לשקט לתקופה ארוכה. יש להודיע לשכנים הסמוכים אלייכם על יום ושעת ההדברה, עליהם לסגור חלונות ברגע הריסוס, בעלי חיים צריכים להעדר מהחצר לשעה אחת לפחות או על פי הנחיה שונה מהמדביר או הוטרינר. בתום פעולת ההדברה תקבלו טופס "ביצוע פעולת הדברה" ובוא רשום שמות החומרים הפעילים .

  

ביצי יתוש נמר אסייני- נקבה מטילה בין 70-150 ביצים
אחרי 3 ימים מגיח הזחל, רואים את צינור הנשימה שלו, הוא יהיה זחל במשך 7 ימים
שלב ההתגלמות במשך יומיים ואז מגיח היתוש הבוגר

כתבות נוספות על הדברת יתושים

מה עושים נגד יתושים בבית יתושים בגינה הינם תופעה שכיחה בקיץ הישראלי, אבל מה עושים  נגד יתושים בבית? בתוך הבית הפתרון הטוב ביותר להסתגר במזגן או להניח רשתות בכל החלונות בבית ולודא שהכל סגור ל...
​הדברת יתושים בחצר ריסוס ליתושים בחצר הימצאות יתושים בחצר או בגינה מצריך מציאת מקור מים עומדים, היתוש השחור הינו מקנן מקורות מים קטנים מאוד , ואפילו באדמה בוצית, לכן מציא...
נגד יתושים לגינה ולחצר יתוש נמר אסייני עוקץ על מנת למנוע התפתחות יתושים יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בבית ובסביבתו.​עקיצות יתושים הן חלק מהקיץ ואין כמעט מי שאינו ס...