הדברה נגד קן צרעות בבית | מחיר להדברת קן צרעות

איפה ניתן למצוא קן צרעות | קן דבורים ?

 כאשר מדובר על מגורי אדם, צרעות אוהבות לקנן בעליות גג, על אדן החלון, סדקים או חריצים במבני המגורים בדרך כלל בחורים הנעשים באזור המזגן, גדרות אבן, ארגזי תריסים  ובכל חור שהמלכה מחליטה להקים את הממלכה שלה, בקיצור צרעות צרורות :-) .

קן צרעות מבוץ

ישנם סוגים של צרעות שאופייניים גם לסביבת האדם, הצרעה טייחת הקן שלה קטן וביתה מאופיין כקן צרעות עשוי מבוץ , גם צרעה כדית ים תיכונית בונה את ביתה מבוץ בצורת כד יפה. 

מתי מומלץ לבצע את ההדברה?

היות והצרעות פעילות ביום ואינן פעילות בלילה, הרי שעל מדביר צרעות לבצע את ההדברה בשעות הערב או מוקדם מאוד בבוקר. באופן כזה פעולת ההדברה גם יעילה יותר. מדוע? כי בשעות הערב כל הצרעות "חזרו מהעבודה" והן מרוכזות בקן. גם בשעות הבוקר המוקדמות  הן בנוכחות מלאה בקן כיוון שטרם התחילו את יום העבודה שלהם. חשוב לציין כי ביצוע ההדברה בשעות אלו גם בטוחה יותר למדביר אך כיום יש שיטות לבצע את ההדברה בכל שעות היום בצורה בטוחה ובדרך כלל ללא יציאה מהבית.

הצרעה בעצם היא חרק מעופף. מבחינה ביולוגית יש בעיה בהגדרת הצרעה, מכיוון שהיא מוגדרת ככל מה שהוא לא נמלה או דבורה במסגרת תת סדרה דבוראים שנציים. הצרעה היא האב הקדמון של הדבורה, ולא פעם קשה להבדיל בין שני המינים.

חוקי ההדברה בארץ אוסרים על הדברת דבורים ומתירים רק את הרחקתם, ורק הדברת צרעות מותרת. הצרעות בדרך כלל אינן מזיקות, להיפך, הן מביאות תועלת רבה מכיוון שהן בעצם טורפים הניזונים מחרקים כגון כנימות וזבובים.

צרעות עוקצות רק כשהן חשות בסכנה. גם במקרה כזה ברוב המקרים אין שום חשש לאדם, אלא אם הוא סובל במיוחד מאלרגיה. בניגוד לדבורים, צרעה יכולה לעקוץ מספר פעמים. אולם צרעות יכולות לגרום לנזקים רבים לחקלאות מכיוון שהן יכולות להטיל ביצים בתוך ירקות ופירות. ובמקרה כזה יש צורך בהזמנת הדברת צרעות.

בארץ נפוצים שלושה סוגים של צרעות: הצרעה הגרמנית, הצרעה המזרחית, וצרעת הפלך.

איך פועלת הצרעה הגרמנית?

הדברות צרעות כגון הצרעה הגרמנית מצריכה הבנה וידע על המבנה הביולוגי שלה ודרך פעולתה. כמו הדברים, גם הצרעות מחולקות בין המלכה, העובדות, והזכרים. התפקיד היחיד של הזכרים הוא להפרות את העובדות. הצרעות שהופרו יהפכו למלכות של השנה הבאה.

המלכה בונה קן באדמה או בסלע מנייר אפור שהיא יוצרת מחומר צמחי שמעורבב ברוק. לאחר מכן היא מטילה ביצים, ומטפלת בהן. הפועלות עוסקות בהרחבת הקן ואיסוף המזון ומסייעות בטיפול בצאצאים.

איך מדבירים קן של צרעות?

דרך אחת של הדברת צרעות הינה למצוא את המלכה ולהשמידה. אולם דרך זאת לא תמיד אפשרית, מכיוון שהקן יכול להיות בכל מני מקומות קשים או בלתי אפשריים לגישת אדם. יתר על כן, הדברת צרעות באמצעות השמדת המלכה צריכה להתבצע באפריל-מאי, בזמן בניית הקן.

 הדברה בשלב מאוחר יותר לא תהיה יעילה מספיק, כי יש חשש שיבקעו ביצים עם מלכות חדשות.

 בגלל קושי זה לרוב הדברת צרעות, נעשת על ידי ריסוס ישיר על הנחיל או פיזור פיתיון מורעל.

מחיר להדברת קן צרעות | כמה עולה הדברת צרעות ? | כמה עולה הדברת דבורים ? 

הדברת קן צרעות  :   ₪ 300 -500 ₪   תלוי בגישה לקן.

אלו סוגי צרעות נפוצות בישראל?

מדביר צרעות נתקל בעיקר בשני סוגים עיקריים: הצרעה הגרמנית והצרעה המזרחית | דבורים (המכונה גם "דבור"). הצרעה המזרחית צבעה צהוב – שחור ועל ראשה שלוש נקודות שחורות. אורכה של צרעה זו היא כ 1.5 ס"מ. היא נוטה לקנן באדמה או בסמוך אליה. מדביר צרעות יכול לאתר את הקן שלה על פי תנועה אווירית קדחתנית באזור הקן. צרעה זו ניזונה מפירות, בשר ושתייה מתוקה. הדברת צרעות גרמניות מתבצע באמצעות ריסוס ואיבוק. הצרעה המזרחית גדולה יותר מזו הגרמנית . היא שחורה עם פסים צהובים ורגליה שעירות. היא ניזונה מפירות, חרקים וצוף. דווקא זן זה של צרעות, הנפוץ מאוד באזור שלנו, עלול לגרום לנזק לא רק לבני האדם אלא גם לכוורות- הן תוקפות את דבורות הדבש!  טרם נדבר על הדברת צרעות חשוב לציין כי ברוב המקרים אין הצרעות תוקפות סתם, וללא כל סיבה. הן תוקפות כאשר הן חשות מאוימות. למעשה, הן עסוקות בענייניהן, כך שגם כאשר מגיע מדביר צרעות הן לא מודעות לקיומו ולא חשות בכל איום שעתיד לבוא.

 

 

כתבות נוספות בנושא הדברת צרעות ודבורים

איך לחסל קן צרעות | איך מחסלים קן צרעות  ​לפני ששואלים איך מחסלים את קן צרעות צריך לראות שאין קינים נוספים בסביבה הקרובה באור יום, חשוב לזהות את אזור הכניסה והיציאה של הקן ולתכן את ה...
קן צרעות בבית | הדברת קן צרעות - טיפולגיליתם קן צרעות בבית?  צרעות צרורות, אל דאגה הדברת קן צרעות היא שגרתית ועונתית אצל מדביר מנוסה.היות והצרעות פעילות ביום ואינן פעילות בלילה, הרי שע...
 כמה עובדות שיש לדעת בטרם מזמנים מדביר לצורך הדברת נחיל דבורים: ראשית, דבורים = צרעות. שנית, הטיפול שניתן במקרים של צרעות כרוך בהדברה, בעוד שהטיפול שניתן לטיפול בכוורת דבורת הדבש אינו כרוך בהדברה.סוגי...
  איש מאיתנו אינו מוכן לחיות ב"דו קיום" עם קן צרעות אצלו בגינה או בסמוך לבית שלנו. מעבר לעובדה שעקיצת הצרעה מכאיבה הרבה יותר מזו של דבורה, היא גם יכולה להיות מסוכנת, בפרט לתינוקות, ילדים או אנשים בעלי...
 מדביר מהרצליה | הדברה בהרצליה הדברה באזור הרצליה והסביבה הינה תחום רחב הדורש ניסיון וידע במגוון רחב של מזיקים הנמצאים באזור השרון.צלצלו למדביר : 052-6471754באתר שלנו תוכלו למצוא מידע שימושי על מזיקים...