עכבישים הם אחד האורחים המפחידים ביותר בבית. יש יותר פוביות על עכבישים מכל המזיקים האחרים, וזה די מובן. אם ננשכים על ידי העכביש הלא נכון ויש תגובה רעה לארס, עלולים להגיע לבית החולים בסופו של דבר. וכן, יש אפילו כבר כמה מקרי מוות הקשורים לעכבישים (אם כי הרבה פחות משחושבים– בעשור מתו בארה"ב שישה בני אדם).

על מנת להפסיק את מכת העכבישים יש כמה דברים שחשוב לדעת. אל תצפו לשלמות בשליטת עכבישים מחוץ לבית, מבחינה ביולוגית הם לא מגיעים במגע עם חומרים כימיים ולא משתפים פעולה בלהרים חומרי הדברה. רק תהליך הדברת עכבישים לבדו אינו הגנה טובה נגד עכבישים. עכבישים בנויים גבוה מעל הקרקע, הם לא גוררים את הבטן שלהם על פני המשטחים. שאריות חומרי הדברה על פני השטח נוגעים רק בקצה הרגל. אין להם מערכת דם שיכולה לשאת את קוטל החרקים לאיברים השונים בגוף כדי לגרום למוות מהיר.

צריך ליצור מגע עם החרקים באמצעות ריסוס ישיר. עכבישים הם חרקים שונים מנמלים, מקקים וצרעות אשר משתמשים בפיהם כדי לנקות את עצמם ונוהגים כמו חתולים. עכבישים אינם משתמשים באופן שגרתי בחלקי הפה שלהם בכדי לנקות את עצמם. הם ינקו את רגליהם אם יש חלקיקים גדולים תקועים ברגלים, אבל זה לא הרגל שיבטיח שההדברה שבסופו של דבר תהרוג אותם. בנוסף, רוב העכבישים מבלים את חייהם בקורים.

שיטות הדברת עכבישים

גישה יעילה להדברת עכבישים היא הידיעה שהם טורפים, הם ניזונים בעיקר מחרקים אחרים. אז אם נצליח להפחית את כמות החרקים האחרים בסביבת הבית, לעכבישים יהיה פחות עניין להסתובב באזור הבית. רוב העכבישים אוהבים להסתובב ליד מקורות אור, הם נסמכים על התכונה האינסטינקטיבית של חרקים מעופפים שנעים לעבר האור.

עכביש טווה את הרשת כדי שהארוחה תבוא אליו. בנוסף לעכבישים שמכינים רשת יש עכבישי ציד. הם אתלטים ורודפים אחרי הטרף. קטגוריית משנה של עכבישי ציד הם עכבישים קופצים. הם מזנקים כדי ללכוד את טרפם. העכבישים עם הרגליים הארוכות - אך לא עדינות - הם עכבישי הריצה.

הדרך הטובה ביותר להדברת עכבישים בבית היא לשלוט במקורות המזון שלהם מסביב לבית - שוב, להיפטר מחרקים אחרים. טיפול בסדקים ובקיעים עם קוטלי חרקים יכול לספק שליטה מסוימת, אך ניתן גם להשתמש בלוחות דבק או מלכודות דביקות. אלה הם מנגנוני לכידה ללא חומרי הדברה. חלקם יכולים להיות מקופלים לצורת תיבה כך שבני הבית לא יתפסו בטעות. ברוב מלכודות הדבקים אין באמת משיכה. חברות מסוימות מנסות להוסיף ריח, אך הדבר האטרקטיבי ביותר עבור עכביש הוא חרק תקוע במלכודת הדבק. הם עשויים להיות רמז חזותי לעכביש. כאיש מקצוע אשר מבצע בקרות בעסקי מזון באופן קבוע, לעתים קרובות אני רואה מלכודת דבק עם חרק תקוע יחד עם עכביש.

מלכודת דבק פשוט לוכדת אותם - אם הם הולכים במלכודת, הם מתים. החיסרון הוא שלא ניתן לכסות את כל שטח הפנים עם מלכודות. המקומות היעילים ביותר לשים את מלכודות הדבק הם אזורים חשוכים ושקטים. ארון הוא דוגמא טובה או בין מיטה וקיר - כל אלה הם דפוסי תנועה משותפים לעכבישים.

עם זאת יש גם אמצעים כימיים ולא כימיים להיפטר מעכבישים בבית שלך:

  • לנקות את העלים או פסולת אורגנית אחרת מכל רחבי החצר, לגזום עצים ושיחים מסביב לבית.
  • לאטום סדקים במבנה הבית, שימת דגש על היסודות וסביב החלונות והדלתות.
  • התאמת דלתות וחלונות למסגרות שלהם, יש לוודא כי אין בהם חורים או קרעים. יש להתקין בדלתות סף נמוך עם מטאטא בקצה התחתון.
  • הרחקת תאורת גינה מהבית במידת האפשר, בעיקר מדלתות וחלונות.
  • הסרת עכבישים המקננים על הצד החיצוני של הבית בעזרת צינור מים בלחץ גבוה או מטאטא בעל ידית ארוכה. יש להקפיד להסיר גם את שקי ביצה.

 

אנו בוייס הדברה בעלי ניסיון רב בהדברת כל סוגי העכבישים ונשמח לספק ייעוץ חינם בכל הקשור להדברת עכבישים. על מנת לספק תוצאות הדברה טובות נדרש מדביר עכבישים מקצועי בעל ניסיון מוכח של הדברת עכבישים.

 

הדברת נדלים, מדביר מרבי רגלים

חרק הינו יצור שמשתייך למשפחת פרוקי הרגליים; מורכב מראש, חזה ובטן, בעל שש רגליים, ובדרך-כלל גם כנפיים. נדלים ומרבי רגליים אינם חרקים כי יש להם יותר משש רגליים, אבל הם קשורים באופן הדוק לחסרי חוליות. בחוץ, חסרי חוליות אלה הן אורגניזמים בלתי מזיקים, אך הם עשויים להיחשב כמזיקים כאשר הם חולקים איתנו את אותו מרחב מחיה. שתי קבוצות אלה של חסרי חוליות הבנוי פרקים-פרקים, בכל אחד מפרקי גופם, יש להם זוג רגליים. העדפות המזון שלהם שונות במידה רבה.

הדברת נדלים:הדברת נדלים

לנדלים יש לי זוג טפרים מאחורי הראש המכילים רעל והוא משתמש ברעל כדי לשתק את הטרף שלו, בדרך כלל לחרקים קטנים . עם זאת, הלסתות של הנדלים חלשות ורק לעתים נדירות יכולות לחדור לעור אדם. נדיר ביותר שאנשים אשר ננשכים עלולים לחוות נפיחות וכאב מקומי יותר גרוע מעקיצת דבורה. נדלי הבית נמצאים בכל רחבי ישראל. ניתן למצוא נדלים אלה בחוץ מתחת לאבנים, לוחות, או חתיכות עץ או מתחת לעלים שנשרו או כל חומר אורגני אחר שנמצא באזור לח בחצר. כאשר מפריעים להם, הנדלים מתחילים לנוע במהירות לכיוון מקומות מסתור חשוכים. כאשר הם נמצאים בבתים, הם נמצאים לעתים קרובות במרתפים לחים, ארונות לחים ובחדרי אמבטיה. נדלים דורשים בתי גידול לחים. אם הם נמצאים בשפע, ייתכן שיש בעיה בסיסית שמצריכה תיקון כמו רטיבות בקירות, נזילות וכו.

הדברת מרבי רגליים:

מרבי רגליים דומים נדלים, אבל יש להם שני זוגות של רגליים לכל קטע גוף. מרבי רגליים הן בדרך כלל בצבע חום כהה או שחרחר. הגוף מוארך מעוגל, לא שטוח, ואין להם בטפרים רעל או ברגליים. הם בדרך כלל מסתלסל כאשר מפריעים להם.

מרבי רגליים בדרך כלל מוגבלים למקומות לחים שם הם ניזונים מחומר אורגני. בסתיו, הם עלולים להפוך למטרד משום שהם נודדים הרחק מאזורי האכלה ולפלוש לבתים. מכיוון שהם זוחלים על פני הקרקע, הם נמצאים בדרך כלל בקומות ומרתפים נמוכים יותר. ברגע שהם נכנסים הביתה, הם בדרך כלל מתים בגלל התייבשות, אם כי במרתפים לחים, הם יכולים לשרוד זמן רב יותר.

מרבי רגליים חיים בחומר אורגני (עלים, קש, ערימות של שבבי עץ או עץ) וחומר אחר קרוב לבית. השקיית יתר בגן יכולה לגרום להתקפת מרבה רגליים על צמחים. הסרת הפסולת האורגנית או חומרי חיפוי בגינה ליד הבית שלך תעזור להפחית את הפוטנציאל לפלישה למרבי רגליים.

איך מרחיקים מרבי רגליים ליד הבית:

הסר חיפוי וצמחייה מתה סמוכה לבית. בחוץ, מומלץ לטיפול ברצועת 10-15 מטר מסביב למתחם הבית עם קוטל חרקים המאושר לסביבה ביתית. אל תשכח לטפל בקיר המרתף החיצוני, מסגרות חלון ומסביב לדלתות החיצוניות. אנשים וחיות מחמד צריכים להישאר מחוץ לאזור הדברה כשהיא רטובה, אבל יכולים ללכת בבטחה בחצר כאשר חומר ההדברה מתייבש.

הערה: לא צריך לצפות מהדברת מרבי רגליים לעצור את כל מרבי הרגליים מלהיכנס לבית. הדברת מרבי רגליים רק תסייע לצמצם את מספר מרבי הרגליים שאתה מוצא. הדרך הבטוחה ביותר והכי ידידותית לסביבה לשלוט במרבי רגליים או הנדלים כבר בבית היא לדרוך עליהם ולשאוב או לטאטא אותם. ניתן לטפל במקומות מסתור לחים עם חומרי הדברה בתוך הבית אשר מתאימים לשימוש זה. הקפד לקרוא ולעקוב אחר הוראות התווית בעת שימוש בכל חומר הדברה.