זבובים מתרבים בקצב מהיר- ביצה הופכת לזבוב בוגר תוך 6 -42 ימים, תלוי בטמפרטורה. מחזור החיים של הזבובים כרוך בארבעה גלגולים: בקיעה מביצה, התפתחות לרימה, גולם ובוגר. הזבובים פעילים במשך היום. הם זקוקים לחומר אורגני לח במצב של ריקבון ותסיסה לצורך התרבותם- פירות וירקות בשלבי ריקבון ואשפה ביתית מהווים אתרי דגירה מצוינים עבורם, ולמותר לציין כי שניהם מצויים בבתים שלנו. נתונים אלו בהחלט יכולים להסביר מדוע זבובים מציקים הם חלק אינטגראלי מארוחות במהלך קמפינג או פיקניק. הזבובים מעדיפים טמפרטורה חמה של עד 35 מעלות צלזיוס. בטמפרטורות גבוהות יותר הם נוטים לחפש מקומות מוצלים וקרירים. הם אינם אוהבים קור, אינם פעילים בקור, וזו הסיבה שאנו סובלים מנוכחותם במהלך הסתיו והקיץ הרבה יותר מאשר בימי החורף.

זבוב הבית- כיצד מתבצעת הדברת זבובים?
ראשית יש לאתר את מקומות הדגירה של הזבובים. פעולת איתור זו מאפשרת למדביר למצוא את רימות הזבובים ובצע פעולת הדברה. יש לציין כי המומנטום של פעולת הדברת זבובים בשלב שהן עדיין רימות חשוב לאין ערוך, היות וברגע שהרימות מאותרות יש להשמידן לאלתר ומנוע מהן להתפתח לכדי זבובים בוגרים. חיי המדף של זבובים אינם ארוכים אולם קצב ההתרבות שלהם מהיר. שיטות הדברת זבובים מותאמות למקום אותו רוצים להדביר ובהתאם לכך גם השימוש בחומרים. הדברת זבובים יכולה להתבצע בבתים, בחצרות, במקומות עבודה, בשטח פתוח ובאתרים חקלאיים.

הדברת זבובים תוך שימוש בחומרים כימיים:
הדברת זבובים באמצעות חומרים כימיים כרוכה בריסוס ע"י מדביר מקצועי בלבד. החומרים הכימיים מאושרים ע"י משרד הבריאות, ומדביר מקצועי בקי בשימוש בהם באופן בטוח וללא גרימת נזקים מיותרים. הדברת זבובים באמצעות ריסוס מקובלת לשימוש בחצרות, שטחים חקלאיים, רפתות וכדומה. לקוחות בעלי חצר פרטית יכולים בהחלט ליהנות מפעולת הדברת זבובים ע"י מדביר מקצועי, שתאפשר להם ליהנות משהות בחצר ללא זבובים טרדניים ומציקים, על אחת כמה וכמה לקראת אירוע או אירוח.

הדברת זבובים- הדברה ירוקה:
רבים שוגים בשעה שהם חושבים כי הדברה ירוקה היא תמיד נטולת חומרים כימיים. הדברת זבובים ירוקה היא הדברה המשלבת סינטזה של חומרים כימיים עם צמח החרצית. על אף שהחומרים הכימיים לצורכי הדברה מאושרים ע"י משרד הבריאות והם נבדקים בקפדנות תחת תקנים מחמירים, יש לקוחות המעדיפים הדברה ירוקה באופן עקרוני, ויש המעדיפים הדברה ירוקה היות והמקום אותו הם רוצים לרסס עוסק תדיר בענייני מזון: מסעדות, מטבחים, מפעלי מזון, אטליז וכדומה. מדביר שנתבקש לבצע הדברת זבובים מתקין קטלנים שתפקידם למשוך אליהם את הזבובים. כאמור, קטלנים אלו אינם מכילים חומרים כימיים ולכן מקובל להיעזר בהם במקומות המייצרים או מגישים מזון. כמו כן, ניתן להיעזר במלכודות דבק שמיועדים לזבובים- החומר הדביק מפיץ ריח המושך אליו את הזבובים, מדביק אותם ולא מאפשר להם להשתחרר. יש מלכודות דבק צרות ומיוצרות בצורת פס, אותו מניחים על אדן החלון. מלכודות דבק אלה מקלות עלינו מטרדות הזבובים בתוך הבית.

 

 

הדברה נגד קן צרעות בבית | מחיר להדברת קן צרעות

איפה ניתן למצוא קן צרעות | קן דבורים ?

 כאשר מדובר על מגורי אדם, צרעות אוהבות לקנן בעליות גג, על אדן החלון, סדקים או חריצים במבני המגורים בדרך כלל בחורים הנעשים באזור המזגן, גדרות אבן, ארגזי תריסים  ובכל חור שהמלכה מחליטה להקים את הממלכה שלה, בקיצור צרעות צרורות :-) .

קן צרעות מבוץ

ישנם סוגים של צרעות שאופייניים גם לסביבת האדם, הצרעה טייחת הקן שלה קטן וביתה מאופיין כקן צרעות עשוי מבוץ , גם צרעה כדית ים תיכונית בונה את ביתה מבוץ בצורת כד יפה. 

מתי מומלץ לבצע את ההדברה?

היות והצרעות פעילות ביום ואינן פעילות בלילה, הרי שעל מדביר צרעות לבצע את ההדברה בשעות הערב או מוקדם מאוד בבוקר. באופן כזה פעולת ההדברה גם יעילה יותר. מדוע? כי בשעות הערב כל הצרעות "חזרו מהעבודה" והן מרוכזות בקן. גם בשעות הבוקר המוקדמות  הן בנוכחות מלאה בקן כיוון שטרם התחילו את יום העבודה שלהם. חשוב לציין כי ביצוע ההדברה בשעות אלו גם בטוחה יותר למדביר אך כיום יש שיטות לבצע את ההדברה בכל שעות היום בצורה בטוחה ובדרך כלל ללא יציאה מהבית.

הצרעה בעצם היא חרק מעופף. מבחינה ביולוגית יש בעיה בהגדרת הצרעה, מכיוון שהיא מוגדרת ככל מה שהוא לא נמלה או דבורה במסגרת תת סדרה דבוראים שנציים. הצרעה היא האב הקדמון של הדבורה, ולא פעם קשה להבדיל בין שני המינים.

חוקי ההדברה בארץ אוסרים על הדברת דבורים ומתירים רק את הרחקתם, ורק הדברת צרעות מותרת. הצרעות בדרך כלל אינן מזיקות, להיפך, הן מביאות תועלת רבה מכיוון שהן בעצם טורפים הניזונים מחרקים כגון כנימות וזבובים.

צרעות עוקצות רק כשהן חשות בסכנה. גם במקרה כזה ברוב המקרים אין שום חשש לאדם, אלא אם הוא סובל במיוחד מאלרגיה. בניגוד לדבורים, צרעה יכולה לעקוץ מספר פעמים. אולם צרעות יכולות לגרום לנזקים רבים לחקלאות מכיוון שהן יכולות להטיל ביצים בתוך ירקות ופירות. ובמקרה כזה יש צורך בהזמנת הדברת צרעות.

בארץ נפוצים שלושה סוגים של צרעות: הצרעה הגרמנית, הצרעה המזרחית, וצרעת הפלך.

איך פועלת הצרעה הגרמנית?

הדברות צרעות כגון הצרעה הגרמנית מצריכה הבנה וידע על המבנה הביולוגי שלה ודרך פעולתה. כמו הדברים, גם הצרעות מחולקות בין המלכה, העובדות, והזכרים. התפקיד היחיד של הזכרים הוא להפרות את העובדות. הצרעות שהופרו יהפכו למלכות של השנה הבאה.

המלכה בונה קן באדמה או בסלע מנייר אפור שהיא יוצרת מחומר צמחי שמעורבב ברוק. לאחר מכן היא מטילה ביצים, ומטפלת בהן. הפועלות עוסקות בהרחבת הקן ואיסוף המזון ומסייעות בטיפול בצאצאים.

איך מדבירים קן של צרעות?

דרך אחת של הדברת צרעות הינה למצוא את המלכה ולהשמידה. אולם דרך זאת לא תמיד אפשרית, מכיוון שהקן יכול להיות בכל מני מקומות קשים או בלתי אפשריים לגישת אדם. יתר על כן, הדברת צרעות באמצעות השמדת המלכה צריכה להתבצע באפריל-מאי, בזמן בניית הקן.

 הדברה בשלב מאוחר יותר לא תהיה יעילה מספיק, כי יש חשש שיבקעו ביצים עם מלכות חדשות.

 בגלל קושי זה לרוב הדברת צרעות, נעשת על ידי ריסוס ישיר על הנחיל או פיזור פיתיון מורעל.

מחיר להדברת קן צרעות | כמה עולה הדברת צרעות ? | כמה עולה הדברת דבורים ? 

הדברת קן צרעות  :   ₪ 300 -500 ₪   תלוי בגישה לקן.

אלו סוגי צרעות נפוצות בישראל?

מדביר צרעות נתקל בעיקר בשני סוגים עיקריים: הצרעה הגרמנית והצרעה המזרחית | דבורים (המכונה גם "דבור"). הצרעה המזרחית צבעה צהוב – שחור ועל ראשה שלוש נקודות שחורות. אורכה של צרעה זו היא כ 1.5 ס"מ. היא נוטה לקנן באדמה או בסמוך אליה. מדביר צרעות יכול לאתר את הקן שלה על פי תנועה אווירית קדחתנית באזור הקן. צרעה זו ניזונה מפירות, בשר ושתייה מתוקה. הדברת צרעות גרמניות מתבצע באמצעות ריסוס ואיבוק. הצרעה המזרחית גדולה יותר מזו הגרמנית . היא שחורה עם פסים צהובים ורגליה שעירות. היא ניזונה מפירות, חרקים וצוף. דווקא זן זה של צרעות, הנפוץ מאוד באזור שלנו, עלול לגרום לנזק לא רק לבני האדם אלא גם לכוורות- הן תוקפות את דבורות הדבש!  טרם נדבר על הדברת צרעות חשוב לציין כי ברוב המקרים אין הצרעות תוקפות סתם, וללא כל סיבה. הן תוקפות כאשר הן חשות מאוימות. למעשה, הן עסוקות בענייניהן, כך שגם כאשר מגיע מדביר צרעות הן לא מודעות לקיומו ולא חשות בכל איום שעתיד לבוא.

 

 

הדברת דבורים

כמה עובדות שיש לדעת בטרם מזמנים מדביר לצורך הדברת דבורים: ראשית, דבורים = צרעות. שנית, הטיפול שניתן במקרים של צרעות כרוך בהדברה, בעוד שהטיפול שניתן לטיפול בדבורת הדבש אינו כרוך בהדברה.

מדוע קיים בלבול בין צרעה לבין דבורה?
רבים נוטים להתבלבל בין דבורת הדבש לבין הצרעה הגרמנית, היות ושתיהן קטנות וצהובות ובעלות פסים שחורים. הצבע הצהוב נועד להזהיר מפני העוקץ. גם דבורתהדבש וגם הצרעה הצהובה חיות בקן, שמנוהל ע"י מלכה ומתנהל באמצעות זכרים ופועלות. המלכה היא זו שמטילה את הביצים, והפועלות אחריות לתזונה, לאיסוף המזון ולרווחת הקן. תפקיד הזכרים הוא כמובן להפרות את המלכה.

עין בלתי מקצועית עלולה לקטלג את דבורת הדבש כצרעה גרמנית וההפך.
כמו כן, עין לא מקצועית עלולה לזהות קן צרעות צהובות כקן של דבורות דבש וההפך. ההבדל העיקרי בין השתיים טמון בעוקץ. דבורת הדבש, לאחר שעקצה- מתה, ואילו הצרעה הגרמנית מסוגלת לעקוץ מספר פעמים. הצרעה הגרמנית נוטה להשתמש בעוקץ שלה רק במקרים בהם היא חשה איום או סכנה. הצרעות הצהובות (הצרעה הגרמנית ) ניזונה מחלבונים ומסוכרים. בטבע, הן ניזונות מפגרים, צוף פירות ודבש, וכאן נכנסת לתמונה דבורת הדבש: צרעה צהובה שמקננת בסביבת אדם או בסמוך לכוורות יכולה לגרום לנזק רב. קני הצרעות בטבע מצויים באדמה או על העצים. באזורי מגורים יכולות הצרעות לקנן בכיסי חלונות, סדקים בקירות, מזגנים, מרזבים, גגות , רעפים או על שבילי עפר בכניסה לבית. הנזק לאדם בא לידי ביטוי באיום של עקיצות חוזרת ונשנות- למותר לציין כי ישנם בני אדם שאלרגים לעוקץ הצרעה או בעלי רגישות גבוהה עד לכדי סכנת מוות. 

בלבול נוסף מאוד נפוץ הוא בדבורת עץ - הרבה אנשים יתארו אותו כדבור שחור עם פס צהוב ושיש לו משק כנפיים חזק מאוד, דבורה זו היא יחידנית כלומר היא לא פעילה כמו דבורת הדבש או הצרעות החברתיות, אין את החשש שהקן כולו יתקוף, רוב ״הנזק״ שהיא עושה הוא בעץ או בחורים קיימים, בדרך כלל נמצאות על גדר במבוק או פרגולות באזורים מיושבים. אגב היא דבורה מאוד יפה ומרשימה.

מדוע יש צורך לבצע הדברת צרעות ולא הדברת דבורים (דבורת דבש)?
דבורת הדבש אינה מזיקה לאדם. נהפוך הוא, אנו ניזונים מהדבש שהיא מייצרת והאדם בהחלט יכול לחיות איתה בדו קיום. בנוסף, החוק במדינת ישראל אינו מתיר הדברת דבורים כאשר מדובר בדבורת הדבש. הוא מתיר רק פעולות לצורך הרחקתן, כיוון שהדברת דבורים (דבורת הדבש) יכול לגרור אחריו סכנות נוספות: ברגע שמחסלים כוורת של דבורים נשארת חלת דבש גדולה מאוד, מלאה בדבש, ונטושה. באין פועלות שמתחזקות את הכוורת הדבש ניגר, מטפטף ועלול לגרום לנזקים החל מנזקים לקירות עצמם וכלה במשיכת מכרסמים, נמלים, וכמובן צרעות (שכאמור ניזונות מדבש). היות ולא מדבירים את דבורת הדבש אלא מרחיקים את הכוורת שלה מאזורי מגורים, חשוב מאוד לאטום היטב את החלל שנוצר.

מדוע הדברת דבורים - צרעות היא פעולה חוקית?
היות והצרעה הגרמנית ניזונה גם מדבש, הרי שלא פעם היא מקננת גם בסמוך לכוורות ועלולה לגרום לנזק בקנה מידה גדול: הצרעה הגרמנית מסוגלת לחסל כוורות שלמות ולהסב נזק רב לכוורנים. זו למעשה אחת הסיבות, שכאשר מדובר בצרעה הגרמנית- יש צורך בביצוע הדברת דבורים (הדברת צרעות). בנוסף, הצרעות מטילות את הביצים שלהן בתוך רקמות צמחים, ובכך גורמות לנזקים חמורים לחקלאות.

איך נראה קן של צרעות ? בתמונה רואים קן של צרעות ( דבורים ) שהתמקם בתריס גלילה, בחלון בתוך הבית, רואים את החלה מסודרת בקומות, הנקודות הלבנות הן הביצים שהוטלו בקן, צרעות אלו היו בחדר שינה של בית מגורים ויש להדבירם. איך הורסים או איך מסלקים קן צרעות ?  צרעות הן חרקים חברותיים ולכן ברגע שעובר הפרומון שבו הן מבינות שהקן בסכנה,הן כולן תוקפות כמו בסרט מצוייר, ולכן קן גדול כמו זה לא הייתי מנסה להתקרב אליו אם אתם לא בעלי מקצוע. צרעות בתריס גלילה

כיצד נכון לבצע הדברת דבורים במקרה של הצרעה הגרמנית?
הדברת דבורים חייבת להתבצע אך ורק ע"י מדביר מקצועי הבקי בהרגלי הצרעה ובמבנה הביולוגי שלה. הדרך הטובה ביותר לצורך הדברת דבורים (צרעות) היא להשמיד את המלכה. השמדת המלכה גוררת אחריה את חיסול הקן. חשוב לציין כי הדברת דבורים בדרך זו חייבת להתבצע בטרם מטילה המלכה את ביציה, מהן עלולות לבקוע מלכות חדשות. הדברת דבורים כזו מתבצעת באמצעות חומרים כימיים המאושרים ע"י משרד הבריאות ובאמצעות מדביר מוסמך, מקצועי בעל רישיון. על המדביר להיות מצויד בביגוד המגן עליו מפני עקיצות ולנקוט באמצעי הגנה נוספים כגון מסכה לפנים. שיטה נוספת של הדברת דבורים במקרה של צרעות מתמקדת בביצוע ריסוס ישיר של הקן וסביבתו. פעולות מניעה אלו כרוכות בניקוי פגרים וסגירת פחי אשפה, המקשות על הצרעות למצוא מקורות תזונה ולקנן מחדש.