הדברת טרמיטים - מהם טרמיטים? כיצד הם נראים? מדוע לא ניתן לחיות איתם בכפיפה אחת?

טרמיטים הם חרקים קטנים, חסרי כנפיים בראשית חייהם ובעלי כנפיים ארוכות מאוד ביחס לגופם כבוגרים. צבעם חום – שחור. הם חיים במושבות, כאשר בכל מושבה יכולים לחיות כ 50000 טרמיטים המונהגים ע"י מלך ומלכה. הזוג המלכותי מזדווג אחת לכמה ימים, והתוצאה? מאות ביצים. כך גדלה המושבה בקצב מסחרר, מה שמקשה על ביצוע הדברת טרמיטים ומחייב ידע ומקצועיות.

מה מסוכן בטרמיטים?

מדביר מסביר כי טרמיטים ניזונים בכרסום עץ. במובן זה, אם יש לכם טרמיטים בבית, רהיטי העץ שלכם בסכנה גדולה. כך גם משקופים, דלתות וכלך פריט אחר עשוי עץ. אם אתם גרים בבית קרקע- עצי הפרי והנוי שלכם בסכנה. ברוב המקרים, הכרסום בעץ מתחיל מפנים כך שכאשר אנו רואים את הנזק, מידת הנזק שבפנים היא כפולה ומכופלת. הדברת טרמיטים בהרצליה מונעת את המשך התפשטות הנזק וכמובן מונעת נזק עתידי.

אופן הקינון של הטרמיטים?

מדביר טרמיטים יודע כי קיני החרקים הללו יכולים להימצא גם לגובה (בניגוד לקיני נמלים). הטרמיטים יוצרים חומר דביק המורכב מחול ומחומר מיוחד שמצוי בהפרשות שלהם. במובן זה, הם מסוגלים להפוך רהיט שלם לקן! הדברת טרמיטים פירושה השמדה ולא דחייה. בעבר נהוג היה לנסות "להבריח" אותם, למשל, באמצעות עשן. כמו כן, נהוג היה להשתמש בכל מיני חומרים דוחי טרמיטים- מובן שפתרונות אלה היו זמניים בלבד ולא יעילים בעליל נוכח כושר ההתרבות של חרק זה. כיום, הדברת טרמיטים היא הדברה מבוקשת ונדרשת בקנה מידה הולך וגדל. מדביר טרמיטים בהרצליה חייב להיות מדביר מקצועי בעל רישיון מדביר מוסמך. זו אינה הדברה פשוטה כלל וכלל. למעשה, קיימות כמה שיטות הדברה שיש להתאימן לאזור המודבר ולמבנה הקן: הדברה ביולוגית גורמת לפירוק המושבה ולבריחת הטרמיטים. הדברה בהרצליה באמצעות קדיחה – הדברת טרמיטים באמצעות קדיחת חורים בנקודות אסטרטגיות בבית ובחצר והחדרת חומר רעיל לתוכם באופן מבוקר ומדוד יכולה להביא לאחוזי הצלחה גדולים מאוד! במקרים קשים במיוחד משלבים בין ריסוס לבים החדרת רעלים באמצעות קידוחים. אגב, קידוחים אלה נעשים באופן המאפשר "לתקנן" אח"כ כל שלא נשאר כל זכר או סימן להתערבות פולשנית זו בין אם מדובר בבית ובין אם מדובר בחצר. הדברת טרמיטים ללא קידוחים נחשבת להדברה מורכבת מכיוון שמדובר בחרק בעל כושר הישרדות והתרבות מדהים, ולכן קשה מאוד להגיע לתוצאות של מאה אחוז. הרעיון הכללי הוא להשמיד את החרקים, לפרק את המושבה, כך שהטרמיטים ששרדו – בהיעדר מושבה- פשוט ימותו.

  ישנם אזורים בארץ שידועים בנגיעות הטרמיטים: אזורים אלו הם קן החוף וקו ההר, לכן חשוב להזמין הדברת טרמיטים באזורים הללו:

הדברה בקסריה

הדברה בחדרה

 הדברה בנתניה