הדברה ברעננה | מדביר ברעננה

הדברה משולבת מסכמת היום את הגישה של הדברה ברעננה שהחליפה את הגישה הקלאסית של הדברה המבוססת על שימוש בחומרים כימיים בלבד. מדביר ברעננה מפעיל היום הדברה המיישמת שילוב של 3 מרכיבים: איתור וניטור, לכידה, וחומרי הדברה או אמצעי הדברה אחרים.

הדברת מכרסמים ברעננה | לוכד עכברים ברעננה  | לוכד חולדות ברעננה

איתור וניטור של מזיקים הינו השלב הראשון והחיוני שמבצע מדביר ברעננה. לא כל בני האדם מסוגל לדעת בדיוק לזהות את סוג המזיק ואת תפוצתו. יש למשל הבדל אם מדובר הדברת חולדות ועכברים - לכידת עכברים, אם מדובר בפשפש או פרעוש, אם מדובר בדבורת הדבש או נמלה.

חשיבות בדיקת המקור של המזיק. רוב המזיקים מתרבים בקצב מהיר מאוד. כאשר בני-אדם רואים אותם, סביר להניח שהם נמצאים במקומות רבים נוספים. את חלקם אי אפשר להדביר עד שלא מוצאים את הקן שלהם, כגון נמלים. במקרים אחרים, כדאי גם לחסום את הביוב ...

חשיבות הניטור על ידי מדביר ברעננה

לניטור יש משקל בתהליך של הדברה ברעננה. הניטור מאפשר קביעת גודל אוכלוסיית המזיקים ומאפייניה. חשוב לבצע ניטור קבוע מספר פעמים בשנה כדי לאתר מקומות גידול פוטנציאליים ולהתארגן בזמן לצורך מניעת התפשטות המזיקים, עוד לפני שנוכחותם אותרה על ידי בני-אדם או נקבע הנזק שגרמו. הניטור חשוב גם לאחר פעולת הדברה כדי לבדוק באם יש צורך בפעולות נוספות.

שימוש בהדברה ביולוגית במהלך הדברה ברעננה

בעקבות פעולות איתור וניטור על ידי מדביר ברעננה, חשוב לשקול בראש ובראשונה שימוש בגורמים ביולוגים במהלך ההדברה. גורמים אלה מתפתחים ללא הרף וחשוב לעקוב אחר החידושים בתחום. כרגע (2011) ניתן להשתמש בטורפים ביולוגים בעיקר נגד יתושים, (באמצעות דגי טרף למשל) ומכרסמים (באמצעות ציפורי טרף ובעיקר בז ותנשמת).

כמו כן יש היום תכשירי הדברה מווסתי גידול. כלומר, הם אינם הורגים ישר את המזיק, אולם מונעים את התרבותו – בעיקר כאשר מדובר ביתושים, פרעושים וזבובים.

שימוש בחומרי הדברה כימיים במהלך הדברה ברעננה

רק לאחר שכל האמצעים האחרים נוסו מומלץ להשתמש בחומרי הדברה כימיים. חומרי אלה חייבים להיות כאלה המאושרים על ידי משרד החקלאות לשימושים השונים, בין אם זה לחקלאות או לבתים פרטיים, ומתאימים למזיקים המסוימים.

מי מאיתנו לא מתמודד עם נמלים מציקות במהלך חודשי הקיץ? זה לא משנה אם אתם גרים בבית קרקע או בבית דירות. גם אם מדובר במשרד שלכם, סביר להניח שיש לכם מטבחון או פינת קפה, וגרגר סוכר שנשאר על השיש מביא איתו שיירת נמלים שקשה מאוד להיפטר ממנה. קל וחומר כאשר מדובר בבית שלכם, ובפירורים שהושארו על השטיח בסלון, אולי בחדרי הילדים, מיץ שטפטף במסדרון ואתם בבחינת "שבויים" בידי קן הנמלים שמתדפק על דלתכם, מוציאים את התרסיס הביתי שהוא חומר הדברה מסוכן, ליד הילדים ובעלי החיים, עם חלונות סגורים, ללא מסכה כדי להגן על הנשימה, אם הייתם קוראים מה כתוב בתווית, לא הייתם משתמשים בזה.

 

איך להדביר נמלים ברעננה בבית?

מומלץ לבצע הדברת נמלים אחת לשנה על בסיס קבוע ושוטף ע"י מדביר עם המלצות וחוות דעת שיש לו רישיון והוא מעביר לכם הנחיות מה מותר ומה אסור, יוצאים מהבית ואח"כ חוזרים לבית נקי מנמלים, החומרים שמאושרים לסביבה הביתית אפקטיבים ובעלי רעילות נמוכה מאוד, התעסקות עם חומרי הדברה צריכה להתבצע ע"י איש מקצוע שהוסמך לכך ובידו חומרים המתאימים להדברה ברעננה . באופן כזה אתם שומרים על קו נקי, על בית או משרד נקי מנמלים ולא צריכים לחכות ל"מכת הנמלים", שממילא היא עניין של זמן.

הדברת נמליםדורשת מיומנות לא רק במובן של שימוש נכון בחומרי הדברה - נכון מבחינת המינון באופן כזה שגם מבצע הדברת נמלים הלכה למעשה וגם אינו מזיק לבריאותם ולבריאות בני המשפחה שלכם ו/או לחיות המחמד שלכם, וגם במובן של ידע מקצועי ובקיאות באורחות החיים של מושא ההדברה. על המדביר ברעננה לדעת כיצד חיות הנמלים על מנת לבצע הדברה איכותית ובעלת כושר עמידות גבוה. אין לכם עניין להזמין הדברת נמלים כל חודשיים. הדברת נמלים מקצועית מבטיחה לכם "שקט תעשייתי" למשך חודשי הקיץ, שהם כמובן "העונה הבוערת" של חרקים אלה.

 

הדברת נמלים ברעננה בבתי קרקע

 

בהתאם לקינון הנמלים, בפרט כאשר מדובר בבתים צמודי קרקע יש לבצע את ההדברה ברעננה. לאתר את הקן ולחסל אותו. הדברת נמלים בדירה אינה דורשת איתור הקן אלא אם כן מדובר ב"מכת נמלים" שכל דיירי הבניין סובל ממנה. בארץ יש למעלה ממאה חמישים זנים של נמלים, חלקן גדולות וחלקן קטנות אולם כוחן אינן רצויות אצלנו בבית, בחצר או במשרד.

 

על אף שמקובל לחשוב כי רק נשים חוששות מעכברים ו"נכנסות לפאניקה", ועל אף שכשאנו מדברים על היתקלות בעכבר שמתרוצץ בבית אנחנו מיד מדמיינים אישה היסטרית שמטפסת על הכסא וצווחת, הרי שבסופו של דבר, היסטריים או לא היסטריים, שאיש לא אוהב להיתקל בעכברים שמשוטטים בבית שלו, קל וחומר חולדות! עכברים בבית הם חמודים ומתוקים רק בסרטים המצוירים...יש להם "חדר משלהם", הם יוצרים עניין והם משעשעים, אבל המציאות מראה כי עכברים לא גרים ב"דירת רווקים" וכי למעשה, הם לא חיים לבד אלא בקהילה, מושבה. יתרה מכך, הם לא מפסיקים להתרבות... הדבר נכון הן בנוגע לעכברים והן בנוגע לחולדות. מדביר ברעננה שנקרא לבצע הדברת חולדות ועכברים - לכידת עכברים לרוב נקרא באופן בהול בעקבות כמה תופעות שכיחות: האחת, נתקלתם ב"משהו כהה ואפרפר שרץ לכם מול העיניים ונעלם אלוהים יודע איפה". השניה, נתקלתם בגללים של מכרסמים בקרבת מזון, במזווה, בארונות המטבח או בארונות הבגדים. השלישית, הבחנתם כי הכבלים של מכשירי החשמל שלכם קרועים או נגוסים.... רוב הלקוחות מסתפקים בשלוש נורות אזהרה אלה על מנת להזמין הדברה ברעננה שיבוא וייתן מענה, ויפה שעה אחת קודם! כן, הדברה ברעננה הנוגעת למכרסמים היא לרוב דחופה ובהולה מצד הלקוחות ומלווה בלא מעט עוצמות רגשיות ואי שקט.

מדוע?

 

כי למרות שעכברים וחולדות חוששים מכם לא פחות שאתם חוששים מהם, הם בסופו של דבר מכרסמים והיתקלות איתם שיכולה לגרום להם להרגיש מאוימים יכולה להיות מלווה בנשיכות. כל מי שגידל עכברים כחיות מחמד בכלוב, יודע כי בשעה שאתם רוצים לגעת בהם או ללטף, אתם יכולים גם לקבל נשיכה הגונה. הדברה ברעננה נדרשת גם ובעיקר מהסיבה שמכרסמים אלה יכולים להעביר לנו, בני האדם, מחלות. הדברת חולדות ועכברים - לכידת עכברים היא בראש ובראשונה מטעמי בריאות ואח"כ גם מטעמי מניעת גרימת נזק לרכוש כפי שצוין לעיל.

כל מי שמגדל חיות מחמד בבית - כלב או חתול - בוודאי מכיר מקרוב את בעיות הפרעושים (ולעיתים גם קרציות). בין אם הכלב שלכם הוא כלב בית ובין אן לא- אתם בוודאי יודעים כי עליכם לבצע טיפול שוטף למניעת פרעושים, אמפולות וקולרים ושמפו נגד פרעושים הם הפתרונות השיגרתיים.

 

מתי יש לבצע הדברת פרעושים ברעננה?

אם חיית המחמד שלכם נקיה ומטופלת אולם בבית או בחצר קופצים להם פרעושים - התוצאות של התכשירים על  בעלי חיים תהיינה פחות אפקטיביות, במידה ואין שינוי תצטרכו להזמין הדברה ברעננה. הדברת פרעושים מתבצעת בעיקר באזורי הרביצה של חיות מחמד או בבתים בהם יש "מכת פרעושים.

 

איך מזהים פרעושים?

פרעושים הם פונדקאים מטרידים ועם זאת מיוחדים מאוד. על אף שגופו של הפרעוש זעיר, הוא מסוגל לקפוץ לגובה רב יחסית, מקבצי עקיצות באזור הרגליים, לא מרגישים דקירה אך לאחר מציצת הדם יורגש גרד רב באזור. הפרעוש רואה בכלב ובחתול שלכם פונדקאי, וזה המקום לציין כי מבחינתו גם אתם פונדקאים כשירים לא פחות. עקיצת הפרעוש מלווה באי נעימות במקרה הטוב ובנפיחויות וגירוד אינטנסיבי במקרה של רגישות או אלרגיה. אצל בעלי חיים ניתן לראות אותם בעיקר באזור הבטן על שערות בהירות, במידה והשערות כהות ניתן לעשות אמבטיה עמוקה ולראות במים נקודות שחורות צפות, אלו הפרעושים, כאשר מופיעים סימנים אלו מומלץ לבצע הדברת פרעושים .

 

איך מבצעים הדברת פרעושים ברעננה?

 

מדביר ברעננה ממליץ לבצע הדברת פרעושים בבית ובחצר במקביל לביצוע טיפול נגד פרעושים לחיות המחמד. באופן כזה, כל השטח מטופל היטב, לרבות בעלי החיים עצמם. חומרי הדברה לטיפול בפרעושים נמכרים בחניות לחיות מחמד: קולרים, אבקות, תרסיסים ואמפולות. כשם שעל בעלי החיים להיות מטופלים באופן שוטף, כך גם הבית והחצר. עם זאת, והיה ואתם חווים "מכת פרעושים" ללא קשר לעונת השנה, יש לבצע, כאמור, טיפול גם בבית וגם בבעלי החיים. רק באופן זה תוכלו למגר לחלוטין את הפרעושים מבתיכם. מדוע? כיוון שמעבר לפרעושים שמתו בזמן הדברה עצמה, עדיין הם הותירו אחריהם ביצים. הביצים האלה, לכשיבקעו, יתחילו את כל מחזור חיים מחדש אלא אם יבואו במגע עם חומרי הדברה. הדברת פרעושים ברעננה מתבצעת בבית, בחצר, לרבות אזורי הרביצה של הכלב או החתול שלכם: סלסילות, מזרנים או אזורים קבועים בהם חיית המחמד שלכם אוהבת לרבוץ. מדביר פרעושים מוודא כי האזורים רוססו היטב על מנת לא לאפשר לביצים להתפתח לפרעושים ולהתרבות. חשוב להישמע להוראות המדביר: אין להיות נוכחים בבית בזמן ההדברה ולקבל הנחיות להדברת פרעושים. יתרה מכך, עליכם להקפיד על שעות היעדרות מהבית בהתאם להנחיות שתקבלו.יש להעזר בהמלצותו של וטרינר האישי שלכם לגבי זמני העדרות מדוייקים של בעל החיים, הוא מכיר את מצבו הרפואי, תרופות שניתנו, כמות ומינונים של חומרי הדברה שיושמו עליו, גילו והתנהגותו של הגזע המסויים.